政治家や選挙は、自由に投票し、積極的に参加民主主義、変更、オンライン投票の投票で
Türkiye siyasi durum

Siyaset yanlışından güven krizine

Türkiye siyasi durum, satisfied 16%

button ElectionsMeter.com

Türk ekonomisi 2009’un birinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13.8 küçüldü. Bu, niceliksel açıdan ciddi bir küçülme olduğu gibi niteliksel açıdan da çok düşündürücüdür. Çünkü, OECD ve diğer saygın kaynaklardan alınarak derlenen ve 42 ülkeden oluşan ülkeler listesinde Türkiye ‘ekonomisi en çok daralan’ üçüncü ülke konumundadır. Bizim üstümüzde yer alan, dolayısı ile bizden daha fazla daralan iki ülke Letonya ve Estonya’dır.

 

İlk çeyrekteki büyüme performansımızı niteliksel olarak düşündürücü kılan işte bu husustur. Zira, bu iki ülke, krize bizden kıyas kabul etmeyecek kötülükte bir durumda girdiler ve krizin daha yarı yolunda ‘perişan7 bir konuma ulaştılar. Buna rağmen, Türkiye’nin bu kadar kötü bir performans göstermesini anlamak zor ama bu durumdan da şaşkınlık duymuyorum. Bu durumun akla getirdiği bir kaç hususu vurgulamakta yarar var:

 

1. Küresel krize sağlam ve sorunsuz bir bankacılık sektörü ile ve cari açık sorunu hariç yönetilebilir bir ‘ekonomik esaslar’ sepeti ile giren Türkiye, kriz yönetiminde bu avantajlardan yararlanamadı.

 

2. Ekonomi yönetimi, küresel krizin gelişimini iyi tanımlayamadı. Özellikle de, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin bu krizden belirli bir zaman aralığından sonra etkileneceğini tespit edemedi.

 

3. Yukarıda (2)’de belirttiğim hususun doğru olduğuna ne inanıyorum, ne de inanmak istiyorum. Zira, ekonomi yönetimindeki bürokrat ve teknisyenlerin küresel krizin gelişimini ve bizi bir zaman sonra vuracağını tespit edecek dikkat ve kapasiteye sahip olduklarını biliyorum. O zaman, Türkiye, bir iç siyaset yanlışı yapmıştır ve ekonomik politikayı siyasi politikaya kurban etmiştir demekten başka söylenecek bir şey kalmıyor.

 

4. Küresel krizin Türkiye’yi bu kadar etkilemesinde mutlaka ekonomik nedenler var. Ama, performansımızın bu kadar kötü olmasında yukarıda belirttiğim siyaset yanlışının çok büyük katkısı oldu. Dünya ekonomisi yanıp kavrulurken, Türkiye’de üretim düşüşü sürerken ve işsizlik artarken küresel krizi hafife almak ciddi bir ‘güvensizlik’ yarattı. Şimdi işimiz, bu ekonomik kötüleşme-güvensizlik sarmalı nedeni ile çok daha zor.

 

Pekiyi bundan sonra ne beklenilmeli ? Elbette, Türkiye’nin beklentileri, gene, küresel krizin gelişimine çok bağlı. Dışarıdan gelen haberler karışık. Ama kanımca, aşağı inişin hızı azaldı. Diğer bir deyişle, daha dibe gelinmedi. Gelindiği zaman bile, süreklilik ümidi veren bir çıkıştan Türkiye’nin olumlu etkilenmesi gene belirli bir zaman aralığı ile mümkün olacaktır. Bu zaman aralığının ne olacağını şimdiden kestirmek çok zor. Yaz aylarının olası mevsimsel olumluluğunu da sürekli iyileşmenin işareti olarak alma yanlışlığını da yapmamak gerekiyor. Dolayısı ile, Türkiye ekonomisinin 2009 yılında daralmaya devam edeceğini ve yılı ciddi bir eksi rakamla bitireceğimizi söylemek yanlış olmayacaktır.

 

Zaten, görülüyor ki, birinci çeyrekteki fevkalade olumsuz performans Türkiye’nin 2009 yılı büyüme tahminlerinin revize edilmesine yol açtı. Son zamanlara değin en fazla eksi üç seviyesinde olan tahminler şimdi eksi 5 düzeyine kadar çekiliyor. Bunda da herhalde şaşılacak çok fazla bir şey olmaması gerekiyor. Zira, Institute of International Finance, TUİK’in ilk çeyreğe ait büyüme verisinin açıklanmasından daha önce Türkiye’nin 2009 büyüme tahminini eksi yüzde 7.5 üstü olarak açıklamıştı. Umarım, oralara kadar gitmeyiz ama önümüzde çok çetrefil bir gündem var. Ve gene umarım ki o gündemi de kısa vadeli hesap ve düşünceler içinde ele almayız. IMF işi de dahil olmak üzere. Zira, ilk çeyrek daralmasında 42 ülke arasında, ciddi sorunlarla karşı karşıya olan Letonya ve Estonya’dan hemen sonra gelmemiz, ekonomiye ilişkin düşünce tarzımızın yanlışlığına işaret ediyor. Devam edeceğim.<. p>

 

KORKMAZ İLKORUR

 

Original source: Radikal - 07/07/2009


pibi -
それ旗no spam

ElectionsMeterのテキストの内容に関して責任を負いません。いつもの著者を参照してください。すべてのテキストElectionsMeter上に公開され、著者とは、元のソースへの参照元の名前を含める必要があります。ユーザーは、著作権侵害の通知を義務付けられている。注意してサイトのポリシーをお読みください。

先頭の世論調査に: > Turkey > イベント > Türkiye siyasi durum
 
load menu