政治家や選挙は、自由に投票し、積極的に参加民主主義、変更、オンライン投票の投票で
left right

> Japan > 政治家 > Liberal Democratic Party of Japan > Sadakazu Tanigaki
谷垣禎一  谷垣禎一 
谷垣禎一 
)は、日本の政治家。自由民主党所属。法務大臣。 | Conservative Japanese politician. The current Minister of Justice.
email

説明候補の: 

谷垣禎一

JPN:

 

谷垣 禎一(たにがき さだかず、1945年(昭和20年)3月7日 - )は、日本の政治家。自由民主党所属。法務大臣(第93代)。

 

衆議院議員(11期)、財務大臣(第3・4・5代)、国土交通大臣(第9代)、自由民主党政調会長(第50代)、国家公安委員会委員長(第69代)、金融再生委員会委員長(第3・4代)、科学技術庁長官(第56代)、産業再生機構担当大臣きょうと青年政治大学校学長(第3代))、自由民主党総裁(第24代)を歴任。有隣会顧問。

 

文部大臣(第100代)を務めた谷垣専一は父。影佐禎昭元陸軍中将は祖父。

 

略歴

  • 1963年 麻布高等学校卒業。
  • 1972年 東京大学法学部卒業。以後断続的に父・専一の秘書を務める。
  • 1979年 司法試験合格。
  • 1982年 司法修習34期(同期に山口那津男、伊東秀子、千葉景子、松野信夫)修了し弁護士登録。
  • 1983年 旧京都2区補選において衆議院議員に初当選。
  • 1986年 衆議院議事進行係に就任。
  • 1988年 郵政政務次官に就任。
  • 1990年 防衛政務次官に就任。
  • 1991年 衆院逓信委員長に就任。
  • 1995年 衆院議運委員長に就任。
  • 1996年 自由民主党総務局長に就任。
  • 1997年9月11日 科学技術庁長官に就任(翌年7月30日まで)。
  • 1998年 大蔵政務次官に就任。
  • 2000年2月25日 金融再生委員会委員長に就任(同年7月4日まで)。
  • 2000年11月21日 「加藤の乱」に際し、派閥の会長であった加藤紘一と行動を共にする。
  • 2002年9月30日 国家公安委員会委員長に就任(翌年9月22日まで)。
  • 2002年11月8日 産業再生機構(仮称)担当大臣兼務(前同。翌年4月10日、呼称から「(仮称)」が外れる)。
  • 2003年7月1日 食品安全担当大臣兼務(前同)。
  • 2003年9月22日 財務大臣に就任(第1次小泉第2次改造内閣)。
  • 2003年11月19日 財務大臣に再任(第2次小泉内閣、第2次小泉改造内閣)。
  • 2005年9月21日 財務大臣に再任(第3次小泉内閣、第3次小泉改造内閣)。
  • 2005年9月26日 宏池会会長に就任。(加藤派→小里派→谷垣派)
  • 2006年9月 自民党総裁選に出馬、3位。
  • 2006年10月 自民党総務に就任。
  • 2007年9月 自民党政調会長に就任。
  • 2008年5月13日 旧谷垣派と旧古賀派の合流に伴い、宏池会の代表世話人に就任。
  • 2008年8月2日 国土交通大臣に就任。(福田康夫内閣改造内閣
  • 2009年9月28日 自民党総裁選で当選し自由民主党総裁に就任。
  • 2012年9月10日 自民党総裁選への不出馬を表明。
  • 2012年12月26日 法務大臣に就任(第2次安倍内閣)。

 

ソース

 

 

ENG:

 

Sadakazu Tanigaki (谷垣 禎一 Tanigaki Sadakazu, born 7 March 1945) is a conservative Japanese politician who served as Minister of Finance from 2003 to 2006 in the cabinet of Jun'ichirō Koizumi. He also served as Minister of Construction and Transport in the cabinet of Yasuo Fukuda and served his ninth term as a member of the House of Representatives, representing Kyoto's Fifth District. He was elected as President of the Liberal Democratic Party (LDP) on 28 September 2009, following the party's massive defeat in the 2009 general election. He was replaced by Shinzō Abe on 26 September 2012. He was only the second LDP leader who was not simultaneously Prime Minister of Japan.

 

Tanigaki was born in Fukuchiyama on 7 March 1945. He attended Azabu High School. He graduated from the faculty of law at the University of Tokyo in 1974, and worked as a secretary for his father, who was the then minister of education. He went on to pass the Japanese bar examination in 1979, specializing in tax law, and he registered as an attorney in 1982 after completing his legal training.

 

Political career

Tanigaki was prepared for a legal career after close to ten years of study, but his father, who represented the second district in Kyoto, died in 1983. Tanigaki moved to Kyoto to run for his father's seat.

 

Tanigaki declared his candidacy for the LDP presidency on 28 July 2006, but came in third place in a three-way race against Shinzō Abe and Tarō Asō. Tanigaki was viewed as the "moderate" candidate in the race, mainly due to his foreign policy views: unlike Abe and Asō, he stated that he would not continue visits to Yasukuni Shrine if he became prime minister, which made him a more attractive candidate among LDP leaders who sought better relations with China and Korea.

 

On 24 September 2007, Tanigaki was named chief policymaker of the LDP by newly-elected party president Yasuo Fukuda. He was subsequently appointed as minister of construction and transport on 1 August 2008. On 28 September 2009, he was elected by his party as LDP leader to replace former prime minister Tarō Asō after the Democratic Party of Japan achieved a landslide election result in the 2009 general election and took government from the LDP. In the early period of the Democratic Party of Japan government, Tanigaki frequently condemned the DPJ for advocating for a rise in the sales taxes by 5 percent, in spite of the enormous, problematic national deficit, and despite his own past calls to increase the tax.

 

To gain a potential legislative LDP-coalition majority, he attempted an unsuccessful no-confidence motion against Naoto Kan in June 2011, after refusing Kan's earlier offers of a grand coalition. In 2012, the LDP under Tanigaki worked with prime minister Yoshihiko Noda of the ruling DPJ to pass an increase in the consumption tax from the current 5% to 8% in April 2014 and 10% in October 2015. He agreed not to introduce a no-confidence motion or a censure motion against Noda, in return for Noda's promise to hold elections "soon."

 

On 28 August 2012, soon after the consumption tax bills were passed through the diet a censure motion was passed by the LDP and the New Komeito Party against Prime Minister Noda. The opposition parties were to boycott debate in the chamber, meaning that any new bills passed in the DPJ-controlled House of Representatives cannot be enacted. Tanigaki had expected to be re-elected as LDP head unopposed in 2012, but former Prime Minister Shinzō Abe and several others suggested that they could run against him. He lost the party election to Abe on 26 September 2012.

 

source

2013-04-19

icon Sadakazu Tanigaki
icon Sadakazu Tanigaki

ElectionsMeterのテキストの内容に関して責任を負いません。いつもの著者を参照してください。すべてのテキストElectionsMeter上に公開され、著者とは、元のソースへの参照元の名前を含める必要があります。ユーザーは、著作権侵害の通知を義務付けられている。注意してサイトのポリシーをお読みください。 テキストの場合はエラーが、誤った情報が含まれては、またはそれを修正しても完全には、プロファイルの内容を疥癬したいのですが、私たちに連絡してください。 お問い合わせください。.

 
load menu